Poľské Tatry - 7.-9.10.2016
V októbri 2016 sme sa rozhodli využiť babie leto a chceli sme preliezť najťažšiu zaistenú cestu v Tatrách, ktorou je Orlia prť (Orlia perč) v Poľských Tatrách. Silné sneženie týždeň pred výstupom zmenilo naše plány a užili sme si „zimné babie leto“.
Prvý deň – 7.10.2016 – príjazd do Zakopaného
V piatok večer sme dorazili do Zakopaného a chvíľu sme hľadali naše ubytovanie , lacný hostel Good Bye Lenin. V blízkej krčme sme pri pive urobili plán na ďalší deň, pričom to Orlia prť nebola. V Zakopanom bolo trochu snehu, čo nasvedčovalo, že v horách bude snehu výrazne viac. Plán bol vyjsť do Svinického sedla a keď terén dovolí až na Svinicu.
Druhý deň – 8.10.2016 – pokus o výstup do Svinického sedla
Záznam trasy: http://www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=15062936
V sobotu ráno nás Poliaci „skasírovali“ za parkovné a treba povedať, že sú v tom dobrí. Ošklbú vás, kde sa dá. A dá sa všade a za všetko. Taxík (bol v cene drahého parkovného nás vyviezol k lanovke na Kasprov vrch. Po zaplatení vstupného do národného parku sme sa po modrej značke vybrali smerom ku chate Murowaniec. Snehu s narastajúcou výškou pekne pribúdalo a na poľane Hala Gasienicowa bolo slušných 20-30 cm. Po obede a oddychu na chate, ktorej jedáleň nám pripomínala veľký staničný bufet, sme stúpali smerom ku hrebeňu. Snehu pekne pribúdalo a nakoniec sme sa dostali k výške 50-60 cm. Chvíľu aj snežilo, takže sme mali „typické“ počasie pre babie leto. J Vyšli sme až ku Zelenému plesu (Zielony Staw). Toto pleso sa nachádza v Gasienocowej doline spolu s Ďalšími menšími plesami, ktoré boli čiastočne zamrznuté.
Snehu bolo až po kolená a stopa nebola prešliapaná, tak sme nakoniec výstup do Svinického sedla zavrhli a vybrali sme sa do sedla Karb. Sedlo Karb sa nachádza pod vrchom Koscielec, ktorý sa aj nazýva poľským Matterhornom vďaka určitej podobe.
Zo sedla sme prudko zostúpili Gasienicowému plesu (Czarny Staw Gasienicowy). Znovu sme sa vrátili ku chate Murowaniec. Za chatou sme začali zostupovať do Kužníc nie po modrej, ale žltej značke. Za súmraku sme zišli na parkovisko a vybrali sme sa do centra Zakopaného. Po krátkej prechádzke mestom sme išli na večeru do známej reštaurácie Owczarnia.
Tretí deň – 9.10.2016 – lanovkou na Kasprov vrch, prechod časti Červených vrchov a výstup na Giewont
Záznam trasy: http://www.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=15062943
Pred odchodom domov sme urobili ešte jednu okružnú túru a vystúpili sme na, pre Poliakov posvätný vrch, Giewont. Po predchádzajúcich skúsenostiach sme zaparkovali na lacnejšom parkovisku a k lanovke na Kasprov vrch sme si to vyšliapali po vlastných. Ľudí čakajúcich na lanovku nebolo veľa a za chvíľu sme boli na Kasprov vrchu. Tu Janka zbadala, že si dolu pri pokladni zabudla turistické paličky. Museli sme čakať na ďalšiu kabínu, ktorou jej obsluha paličky poslala. Na Kasprovom vrchu panovala regulárna zima. Po nasadení mačiek sme sa vybrali smerom na Suché sedlo a odtiaľ sme chceli ísť hrebeňom Červených vrchov. Prvé metre nás trochu zneistili, pretože snehu bolo veľa a stopa skoro žiadna. Po chvíli sme narazili na červenú značku a stopa bola už prešliapaná. Upokojení sme pokračovali hrebeňom a kochali sa peknými výhľadmi na poľskú a slovenskú stranu.
Martina dráždilo množstvo snehu a stále nám pripomínal, že sme mohli zobrať lyže. Ešte viac ho rozdráždili šliapajúci skialpinisti na hrebeni J Prešli hrebeňom bielych Červených vrchoch až po Kopu Kondracku (2005 m). Tu sme zišli z hrebeňa a klesali sme do sedla pod Giewontom. Odtiaľto nás čakal posledné stúpanie, ktoré bolo dosť náročné vďaka šmykľavému terénu. Žasli sme, v čom niektorí ľudia dokážu ísť na hory v zimných podmienkach. Niektorí vyšli a hlavne zišli dolu v zdraví len zázrakom. My sme boli vyzbrojení mačkami, takže sme istým krokom vyšli na vrch Giewont (1905 m). Po občerstvení a tradičnej vrcholovej fotke sme zišli dolu a pokračovali Kondratowou dolinou až do Kužníc.
Hoci sme chceli absolvovať Orliu prť, pobyt v Tatrách z opačnej strany bol krásny. Mali sme krásne počasie a skoro vianočnú idylku, hoc začiatkom októbra.
Fotografie s popisom fotografií:
- Log in to post comments