Karpatská drevená cesta - august 2023
Na koniec augusta 2023 sme plánovali návrat po rokoch do Dolomitov, vychutnať si turistiku v Taliansku. Zlá predpoveď, ktorá sa naplnila, nás prinútila zmeniť naše plány. Hľadali sme miesto, kde bude predpoveď priaznivá a vybrali sme si východ Slovenska. Z pohľadu počasia a miesta sme urobili veľmi dobre. V Alpách a Dolomitoch zúrili povodne, zato v okolí Svidníka a Bardejova bolo krásne. Okrem toho bolo načase pozrieť sa aj na "slovenskú hrudu". Čakalo nás päť pekných a zaujímavých dní, kedy sme si chceli pozrieť drevené kostoly v okolí Svidníka a Bardejova.
V sobotu sme cestovali do Svidníka, kde sme strávili 2 noci. Po ceste sme sa zastavili pri prvom kostole nášho putovania, ktorým bol gréckokatolický drevený chrám svätej Paraskevy v obci Potoky. Prišli sme do Svidníka a hneď sme sa išli pozrieť do skanzenu, ktorý je národopisnou expozíciou v prírode Múzea ukrajinskej kultúry. Nájdete tu typické stavby z tohto okolia, ako sú napríklad domy, mlyn, škola. Je tam aj drevený chrám svätej Paraskevy z Novej Polianky. Boli sme radi, že sme stihli skanzen otvorený, pretože je veľmi pekný. V kľude sme sa ubytovali a vybrali sme sa do centra mesta. Pozreli sme si monumentálny pamätník sovietskej armády a tiež vonkajšiu expozíciu vojenského múzea. Na lúke pri bytovkách sú vystavené tanky, lietadlo a ďalšie kusy vojenskej techniky z 2. svetovej vojny. Hlad nás nútil hľadať miesto, kde sa dá najesť. Našli sme skvelú reštauráciu Vermex, kam sme okrem večerí chodili aj na výborné raňajky.
V nedeľu nás čakala prvá cyklistická etapa. Vyrazili sme severným smerom a po štátnej ceste sme prišli do obce Ladomirová, kde sa nachádza drevený chrám svätého Michala archanjela, ktorý je zaradený do Svetového dedičstva UNESCO. Vrátili sme sa na cestu a prišli sme do obce Hunkovce. Ešte predtým sme sa zastali na vojnovom cintoríne nemeckých vojakov. Takýchto vojnových cintorínov je v tejto oblasti niekoľko, čo len dokazuje nezmysel vojny. V Hunkovciach je menší drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky. Vrátili sme sa opäť na tú istú cestu a odbočili smerom do obce Krajné Čierno. Tu sme síce minuli drevený chrám svätého Bazila Veľkého a urobili sme si prestávku pri chráme sv. Vasiľa Veľkého. Lesnou, asfaltovou cestou sme lesom vyšli na hrebeň nad obec Kožuchovce, do ktorej sme lúkami rozbitou cestou zišli. Hneď za obcou sme, stále sledujúc zelenú značku, stúpali lesom a následne sme prudším zjazdom cez lúku prišli do Miroli. U jedných domácich sme doplnili vodu a už sme si prezerali exteriér gréckokatolíckeho dreveného chrámu Ochrany Presvätej Bohorodičky. Po ceste sme pokračovali do Bodružalu, kde je gréckokatolícky drevený chrám svätého Mikuláša, ktorý je tiež zaradený do Svetového dedičstva UNESCO. Pani Kazimírová, ktorá je miestnou sprievodkyňou, nám peknou zmesou rusíštiny a slovenčiny porozprávala nielen o chráme, ale aj o miestnom živote. Príjemne nás prekvapila, že nám dovolila urobiť si fotografie, čo nie je možné v každom chráme. Dokonca nás sama odfotila, pretože tvrdila, že človek si viac pamätá, keď si prezerá fotky. Z Bodružalu sme si odskočili do Príkrej, kde je gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala. Z Príkrej sme cez Bodružal prišli do Nižného Komárnika frekventovanou štátnou cestou vedúcou na Duklu. V Nižnom Komárniku je gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky. Vyšný Komárnik sme obišli cyklocestou a dorazili sme na významné miesto pre Slovákov. Je ním sedlo Dukla, kde je pamätník a cintorín príslušníkov 1. československého armádneho zboru. Z Dukly sme sa vrátili po štátnej ceste do Vyšného Komárniku ku gréckokatolíckemu drevenému chrámu svätých Kozmu a Damiána. Tu sme si urobili prestávku a dali si niečo pod zub. Vracali sme sa po štátnej ceste a nad Nižným Komárnikom sme zabočili na cyklocestu vedúcu do Krajnej Bystrej a odtiaľ do Medvedieho, kde je gréckokatolícky drevený chrám svätého Demetera. Lesom sme prešli cez Vyšnú a Nižnú Písanú do Údolia smrti, ktoré je expozíciou venovanou Karpatsko-duklianskej oprácii. Na poliach nad Kružlovou sú umiestnené tanky, ktoré sa použili v tejto bitke. Vyšiel som si na novú rozhľadňu v tvare nábojnice, odkiaľ je dobrý výhľad na celé údolie. Posledným chrám tohto dňa bol gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskevy v Dobroslave. V Kapišovej sme si dali pivo a birell a už sme len pomaly šliapali do Svidníka. Náročný deň sme zakončili dobrou večerou.
Pondelok sme mali rozdelený na dve časti. Prvá časť bola vyplnená presunom zo Svidníka do Bardejova, pričom sme si prezreli ďalšie chrámy. Druhá časť bola venovaná cyklisticke a návšteve chrámov na juhovýchod od Bardejova. Po raňajkách sme sadli do auta a vybrali sa do Šemetkoviec, kde je gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala. Prechádzali sme rôznymi dedinkami a prišli sme do Kožian s gréckokatolíckym dreveným chrámom Stretnutia Pána so Simeonom a do Tročian s gréckokatolíckym dreveným chrámom svätého Lukáša. Ubytovali sme sa blízko Baziliky svätého Egídia v Bardejove a sadli na bicykle. Pomotali sme sa po Radničnom námestí a pri kláštornej bašte Františkánskeho kláštora sme si dali dobrú kávu. Z Bardejova sme sa vybrali južným smerom a cez Bardejovskú Zábavu sme prešli do Kľušovskej Zábavy. To sme už boli na menej rušnej ceste vedúcej do obce Krivé cez Richvaldov. V Krivom sa nachádza gréckokatolícky drevený chrám svätého Lukáša. Vrátili sme tou istou cestou až po odbočku na Hervartov. Dali sme si celkom do tela, kým sme prišli do Hervartova, kde je rímskokatolícky kostol sv. Františka z Assisi. Tento kostol je taktiež zapísaný do Svetového dedičstva UNESCO. Pridali sme sa ku skupine čakajúcich turistov a spoločne sme si vypočuli audiovýklad o kostole. Pri kostole sú aj sypance, ktoré slúžili na uskladnenie obilia, múky, ale boli tam aj truhlice s bielizňou. Bolo opäť teplo, tak sme si dopriali jedno pivko a vrátili sme sa do Bardejova. Po očiste a dobrej večeri v reštaurácii opäť pri Františkánskom kláštore sme sa večer poprechádzali po námestí. Z baziliky sa ozývali krásne tóny a tak sme tam nakúkli. Užili sme si krásny koncert duchovnej hudby Ave Maria. Krásny deň bol kultúrne zakončený.
Štvrtý deň bol našim posledným cyklistickým dňom a ťahali sme sa na sever. Krajom lesa a cez lúky sme postupne prešli cez Bardejovskú Novú Ves, Andrejovú, Smilno až do Jedlinky, kde sme sa zastavili pri gréckokatolíckom drevenom chráme Ochrany Presvätej Bohorodičky. Vrátili sme sa na štátnu cestu a ďalšou, krátkou zástavkou bola miniatúra dreveného chrámu v Nižnej Polianke, odkiaľ sme prešli du Hutky. Tu sa nachádza pôvodne gréckokatolícky drevený chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky. Tento kostol nás prekvapil plechovou strechou. Na spiatočnej ceste sme sa zastavili na nemeckom vojenskom cintoríne s padlými v 1. svetovej vojne. V Nižnej Polianke sme odbočili na Varadku, kde je pôvodne gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky. Tu sme sa porozprávali s kňazom, ktorý nám napríklad vysvetlil rozdiel v krížoch jednotlivých cirkiev. Posledné dva kostoly boli v roku 2000 prevedené na pravoslávnu cirkev. Za Varadkou je ešte Vyšná Polianka s gréckokatolíckym dreveným chrámom svätej Paraskievy. Rovnakou cestou sme sa vracali do Bardejova, ale pred mestom sme odbočili doprava zamierili sme do Bardejovských Kúpeľov. Najprv bolo pivo, káva a potom nasledovala prehliadka skanzenu. Prešli sme si celý skanzen a nakúkli sme aj do dvoch drevených chrámov, ktorými boli - gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky z Mikulášovej a gréckokatolícky drevený chrám svätého Mikuláša zo Zboja. Po návrate nasledovala klasika - očista, večera a prechádzka v Promenádnom parku.
Posledný deň celého pobytu na východe Slovenska sme sa presúvali domov, ale aj na tejto ceste sme navštívili zopár drevených chrámov. Na ceste do Starej Ľubovne sme sa zastali v Lukove, kde je gréckokatolícky drevený chrám svätých Kozmu a Damiána. V dedinke Ruská Voľa nad Popradom sme prešli cez hraničný potok a neplánovane sme si pozreli cerkiew greckokatolicka św. Dymitra w Leluchowie. V Starej Ľubovni sme najprv išli do skanzenu, kde je zrubový gréckokatolícky kostolík východného obradu z Matysovej a tiež zrubové obytné domy. Samozrejme sme nemohli vynechať Ľubovniansky hrad, ktorý nás očaril. Prešli sme ho celý a niekedy sme sa "prikmotrili" k nejakej skupinke a zachytili niečo z výkladu sprievodcov. Pod hradom sme si v historickej pálenici kúpili nejaké tie "šmakocinky". Čakala nás už posledná zástavka, ktorou bol evanjelický drevený kostol v Kežmarku. Tu sme si vypočuli výklad o kostole a jeho histórii. Nakúkli sme aj do nového evanjelického kostola, ktorý stojí hneď vedľa. Z Kežmarku sme pokojne prešli popod Vysoké Tatry a tentokrát cez Žilinu až domov.
Drevené chrámy na východe Slovenska sú unikátom. Mnohé z nich sú právom zapísané do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Športovým štýlom sme si pozreli hlavne chrámy v okolí Svidníka a Bardejova. Dobre sme sa rozhodli, keď sme upršané Alpy a Dolomity vymenili za slnečný východ Slovenska.
Autor: Dušan
Fotogaléria: https://photos.app.goo.gl/mrHBHRyskvDP1cvv9
- Log in to post comments